S2AF1C-P12MFD0-550S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S2AF1C-P12MFD0-550S
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG,SZ.1.5,SER.F,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Primary Material :
Metal
Termination Style :
Solder
Mounting Feature :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating :
6 A
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Number of Contacts :
12 Contact
Termination :
Solder Cup
IP Rating :
IP50
Contact Gender :
Pin (Male)
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Features :
Backshell, Strain Relief
Brand :
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
Shell Size :
1.5
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Voltage Rating :
400V
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Shell Size, MIL :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Cable Opening :
0.197" ~ 0.217" (5.00mm ~ 5.50mm)
Contact Finish - Mating :
Gold
Subcategory :
Circular Connectors
Mounting Style :
CABLE
Shielding :
Unshielded
Package :
Bulk
ODU USA
Contact Material :
Brass
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Base Product Number :
S2AF1C-P
Shell Material :
Brass
RoHS :
Details
Shell Size - Insert :
1.5
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Product Status :
Active
Number of Positions :
12
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Color :
Silver
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Current Rating (Amps) :
6A
Orientation :
1
Fastening Type :
Push-Pull
Datasheets
S2AF1C-P12MFD0-550S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 12 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
S2AF1C-P12MFD0-550S Overview
S2AF1C-P12MFD0-550S Features
ODU MINI-SNAP? F series
S2AF1C-P12MFD0-550S Applications
There are a lot of ODU
S2AF1C-P12MFD0-550S Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER