S29PL064J55BAI120
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S29PL064J55BAI120
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
48-VFBGA
Datasheet
Download
Description
IC FLASH 64MBIT PARALLEL 48FBGA
Stock
40
In Stock :
40
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Memory
Power Supplies :
3/3.3V
Number of Sectors/Size :
16126
Access Time (Max) :
55 ns
Supply Voltage :
3V
Write Cycle Time - Word, Page :
55ns
Memory Width :
16
Data Polling :
yes
Common Flash Interface :
yes
Additional Feature :
TOP AND BOTTOM BOOT BLOCK
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Height Seated (Max) :
1mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packaging :
Tray
Number of Terminations :
48
Sector Size :
4K32K
Nominal Supply Current :
55mA
Address Bus Width :
22b
Memory Format :
Flash
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Memory Size :
64M 4M x 16
Boot Block :
BOTTOM/TOP
Series :
PL-J
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
8.15mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
Density :
64 Mb
Word Size :
16b
Qualification Status :
Not Qualified
Ready/Busy :
Memory Type :
Non-Volatile
Number of Functions :
1
Terminal Pitch :
0.8mm
Toggle Bit :
JESD-609 Code :
e0
Memory Interface :
Parallel
Programming Voltage :
3V
Page Size :
8words
Voltage - Supply :
2.7V~3.6V
Command User Interface :
Operating Temperature :
-40°C~85°C