S27KL0642DPBHA023
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S27KL0642DPBHA023
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
24-VBGA
Datasheet
Download
Description
IC PSRAM 64MBIT PARALLEL 24FBGA
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Unclassified
Memory Size :
64Mbit
Clock Frequency :
166 MHz
Package / Case :
24-VBGA
Product Category :
DRAM
Brand :
Packaging :
Reel
Product Type :
DRAM
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Subcategory :
Memory and Data Storage
Supplier Device Package :
24-FBGA (6x8)
Memory Type :
Volatile
Write Cycle Time - Word, Page :
36ns
Infineon
Product Status :
Active
RoHS :
Non-Compliant
Technology :
PSRAM (Pseudo SRAM)
Series :
HyperRAM™ KL
Package :
Tape and Reel (TR)
Access Time :
36 ns
Memory Interface :
HyperBus
Voltage - Supply :
2.7V ~ 3.6V
Memory Organization :
8M x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Memory Format :
PSRAM
Datasheets
S27KL0642DPBHA023
HyperRAM™ KL Memory IC HyperRAM™ KL Series
S27KL0642DPBHA023 Overview
A Volatile-type memory can be classified as the memory type of this device. In addition, memory ics is available in a Reel case as well. Embedded in the 24-VBGA case, memory ics is a single file. On the chip, there is an 64Mbit memory, which is the size of the chip's memory. There is a PSRAM-format memory used in this device, which is the memory format used by mainstream devices. Featuring an extended operating temperature range of -40°C ~ 85°C (TA), this device allows it to be used in a variety of demanding applications. The device is capable of handling a supply voltage of 2.7V ~ 3.6V volts. The recommended mounting type for memory ics is Surface Mount. A clock frequency rotation within 166 MHz is used for the ic memory chip to rotate data. It is an important component of the HyperRAM™ KL series memory devices used in a variety of applications. Usually, this memory ics falls under the Memory & Data Storage component category.