S24K0C-P30MJG0-950S
Mfr.Part #
S24K0C-P30MJG0-950S
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG,SZ.4,SER.K,30
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Voltage Rating :
520V
Package :
Bulk
Shell Size :
4
RoHS :
Details
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Solder Cup
Cable Opening :
0.354" ~ 0.374" (9.00mm ~ 9.50mm)
Primary Material :
Metal
Number of Positions :
30
Fastening Type :
Push-Pull
Termination Style :
Solder
Shell Material :
Brass
Material Flammability Rating :
Shell Size - Insert :
4
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Features :
Backshell, Strain Relief
Brand :
Orientation :
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Color :
Silver
Shell Size, MIL :
Contact Material :
Brass
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Current Rating :
7.5 A
ODU USA
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Contact Finish Thickness - Mating :
Series :
ODU MINI-SNAP? K
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Product Status :
Active
IP Rating :
IP68
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mounting Style :
CABLE
Base Product Number :
S24K0C-P
Number of Contacts :
30 Contact
Contact Gender :
Pin (Male)
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Feature :
Subcategory :
Circular Connectors
Datasheets
S24K0C-P30MJG0-950S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 30 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
S24K0C-P30MJG0-950S Overview
S24K0C-P30MJG0-950S Features
ODU MINI-SNAP? K series
S24K0C-P30MJG0-950S Applications
There are a lot of ODU
S24K0C-P30MJG0-950S Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER