S23K0C-P04MTQ0-010S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S23K0C-P04MTQ0-010S
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP STRAIGHT PLUG, SZ3
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Voltage Rating :
550V
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Primary Material :
Metal
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
ODU USA
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number :
S23K0C-P
Material Flammability Rating :
Shell Size, MIL :
Series :
ODU MINI-SNAP? K
Termination Style :
Solder
Shell Material :
Brass
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Cable Opening :
0.374" ~ 0.394" (9.50mm ~ 10.00mm)
Features :
Backshell, Strain Relief
Termination :
Solder Cup
Connector Type :
Plug, Male Pins
Subcategory :
Circular Connectors
Number of Contacts :
4 Contact
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Current Rating (Amps) :
18A
Contact Material :
Brass
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Brand :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shielding :
Shielded
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Mounting Style :
CABLE
Shell Size :
3
Orientation :
Contact Finish Thickness - Mating :
Number of Positions :
4
Contact Gender :
Pin (Male)
Fastening Type :
Push-Pull
Package :
Bulk
Mounting Feature :
IP Rating :
IP68
Contact Finish - Mating :
Gold
Product Status :
Active
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
3
Current Rating :
18 A
Datasheets
S23K0C-P04MTQ0-010S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
S23K0C-P04MTQ0-010S Overview
S23K0C-P04MTQ0-010S Features
ODU MINI-SNAP? K series
S23K0C-P04MTQ0-010S Applications
There are a lot of ODU
S23K0C-P04MTQ0-010S Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER