S23F1C-P18MJG0-020S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S23F1C-P18MJG0-020S
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 2, SZ 3,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
3
Mounting Style :
CABLE
Brand :
Orientation :
1
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Termination Style :
Solder
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Product Status :
Active
Color :
Silver
Fastening Type :
Push-Pull
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Primary Material :
Metal
IP Rating :
IP50
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
ODU USA
Contact Gender :
Pin (Male)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Voltage Rating :
366V
Features :
Backshell, Strain Relief
Base Product Number :
S23F1C-P
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Cable Opening :
0.394" ~ 0.413" (10.00mm ~ 10.50mm)
Termination :
Solder Cup
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Shell Size :
3
Package :
Bulk
Mounting Feature :
Shell Material :
Brass
Contact Material :
Brass
Shielding :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
Current Rating :
7.5 A
Number of Positions :
18
Shell Size, MIL :
Number of Contacts :
18 Contact
Connector Type :
Plug, Male Pins
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Subcategory :
Circular Connectors
Datasheets
S23F1C-P18MJG0-020S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 18 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
S23F1C-P18MJG0-020S Overview
S23F1C-P18MJG0-020S Features
ODU MINI-SNAP? F series
S23F1C-P18MJG0-020S Applications
There are a lot of ODU
S23F1C-P18MJG0-020S Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER