S22L0C-P02MTQ0-720S
Mfr.Part #
S22L0C-P02MTQ0-720S
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG,SZ.2,SER.L,2P
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Termination :
Solder Cup
Subcategory :
Circular Connectors
Fastening Type :
Push-Pull
Mounting Style :
CABLE
IP Rating :
IP50
Shell Material :
Brass
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Primary Material :
Metal
Shell Size, MIL :
Base Product Number :
S22L0C-P
Number of Contacts :
2 Contact
Shielding :
Unshielded
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Finish - Mating :
Gold
Product Status :
Active
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Voltage Rating :
700V
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
Brass
Shell Size :
2
Contact Gender :
Pin (Male)
Tradename :
ODU MINI-SNAP
RoHS :
Details
Brand :
Cable Opening :
0.236" ~ 0.283" (6.00mm ~ 7.20mm)
Features :
Backshell, Strain Relief
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
Number of Positions :
2
Material Flammability Rating :
Series :
ODU MINI-SNAP? L
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Mounting Feature :
Termination Style :
Solder
Current Rating (Amps) :
18A
ODU USA
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Current Rating :
24 A
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Package :
Bulk
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Datasheets
S22L0C-P02MTQ0-720S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
S22L0C-P02MTQ0-720S Overview
S22L0C-P02MTQ0-720S Features
ODU MINI-SNAP? L series
S22L0C-P02MTQ0-720S Applications
There are a lot of ODU
S22L0C-P02MTQ0-720S Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER