S22KAC-P26MCC0-400S
Mfr.Part #
S22KAC-P26MCC0-400S
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 2, SZ 2,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
Product Status :
Active
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
Brass
Series :
ODU MINI-SNAP? K
Features :
Backshell, Strain Relief
Material Flammability Rating :
Brand :
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Base Product Number :
S22KAC-P
Voltage Rating :
300V
Fastening Type :
Push-Pull
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Mounting Style :
CABLE
Contact Gender :
Pin (Male)
ODU USA
Shell Material :
Brass
RoHS :
Details
Current Rating :
4 A
Number of Positions :
26
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Mounting Feature :
Termination :
Solder Cup
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Cable Opening :
0.138" ~ 0.157" (3.50mm ~ 4.00mm)
Primary Material :
Metal
Shell Size - Insert :
2
Shell Size :
2
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Orientation :
A
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Connector Type :
Plug, Male Pins
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Package :
Bulk
Number of Contacts :
26 Contact
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Termination Style :
Solder
Shell Size, MIL :
Current Rating (Amps) :
4A
Color :
Silver
Subcategory :
Circular Connectors
IP Rating :
IP68
Datasheets
S22KAC-P26MCC0-400S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 26 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel A Push-Pull
S22KAC-P26MCC0-400S Overview
S22KAC-P26MCC0-400S Features
ODU MINI-SNAP? K series
S22KAC-P26MCC0-400S Applications
There are a lot of ODU
S22KAC-P26MCC0-400S Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER