S22KAC-P16MFG0-900S
Mfr.Part #
S22KAC-P16MFG0-900S
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 2, SZ 2,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size :
2
Current Rating :
7.5 A
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Contact Gender :
Pin (Male)
RoHS :
Details
Termination Style :
Solder
Mounting Feature :
Number of Positions :
16
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Subcategory :
Circular Connectors
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Backshell, Strain Relief
Contact Finish - Mating :
Gold
Primary Material :
Metal
Contact Finish Thickness - Mating :
Voltage Rating :
300V
Color :
Silver
Material Flammability Rating :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Product Status :
Active
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Cable Opening :
0.335" ~ 0.354" (8.50mm ~ 9.00mm)
Shell Material :
Brass
IP Rating :
IP68
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Solder Cup
Brand :
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Contact Material :
Brass
Package :
Bulk
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Orientation :
A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
2
Number of Contacts :
16 Contact
Shell Size, MIL :
Shielding :
Shielded
Series :
ODU MINI-SNAP? K
Mounting Style :
CABLE
ODU USA
Base Product Number :
S22KAC-P
Datasheets
S22KAC-P16MFG0-900S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 16 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel A Push-Pull
S22KAC-P16MFG0-900S Overview
S22KAC-P16MFG0-900S Features
ODU MINI-SNAP? K series
S22KAC-P16MFG0-900S Applications
There are a lot of ODU
S22KAC-P16MFG0-900S Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER