S22K0C-P16MFG0-700S
Mfr.Part #
S22K0C-P16MFG0-700S
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 2, SZ 2,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
Contact Gender :
Pin (Male)
Shell Size :
2
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Subcategory :
Circular Connectors
Base Product Number :
S22K0C-P
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Voltage Rating :
300V
RoHS :
Details
Primary Material :
Metal
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Shielding :
Shielded
Features :
Backshell, Strain Relief
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Number of Contacts :
16 Contact
Shell Size - Insert :
2
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
ODU USA
Current Rating :
7.5 A
Contact Finish Thickness - Mating :
Shell Material :
Brass
Mounting Style :
CABLE
Shell Size, MIL :
Termination Style :
Solder
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
Brass
Current Rating (Amps) :
7.5A
Cable Opening :
0.256" ~ 0.276" (6.50mm ~ 7.00mm)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Product Status :
Active
Mounting Feature :
Termination :
Solder Cup
Package :
Bulk
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Orientation :
Brand :
Number of Positions :
16
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
ODU MINI-SNAP? K
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Color :
Silver
IP Rating :
IP68
Datasheets
S22K0C-P16MFG0-700S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 16 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
S22K0C-P16MFG0-700S Overview
S22K0C-P16MFG0-700S Features
ODU MINI-SNAP? K series
S22K0C-P16MFG0-700S Applications
There are a lot of ODU
S22K0C-P16MFG0-700S Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER