S22K0C-P04LPH0-900S
Mfr.Part #
S22K0C-P04LPH0-900S
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 2, SZ 2,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Material :
Brass
Contact Material :
Brass
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Features :
Backshell, Strain Relief
Contact Gender :
Socket (Female)
Number of Contacts :
4 Contact
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating :
450V
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Cable Opening :
0.335" ~ 0.354" (8.50mm ~ 9.00mm)
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Color :
Silver
Current Rating :
12 A
Product Status :
Active
Shell Size :
2
ODU USA
Number of Positions :
4
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps) :
12A
Shell Size, MIL :
Shell Size - Insert :
2
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS :
Details
IP Rating :
IP68
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Base Product Number :
S22K0C-P
Brand :
Termination Style :
Solder
Termination :
Solder Cup
Series :
ODU MINI-SNAP? K
Mounting Style :
CABLE
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Mounting Feature :
Primary Material :
Metal
Orientation :
Package :
Bulk
Material Flammability Rating :
Datasheets
S22K0C-P04LPH0-900S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
S22K0C-P04LPH0-900S Overview
S22K0C-P04LPH0-900S Features
ODU MINI-SNAP? K series
S22K0C-P04LPH0-900S Applications
There are a lot of ODU
S22K0C-P04LPH0-900S Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER