S22F1C-P11MJG0-550S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S22F1C-P11MJG0-550S
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 2, SZ 2,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Voltage Rating :
450V
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Product Status :
Active
Contact Gender :
Pin (Male)
Fastening Type :
Push-Pull
Cable Opening :
0.197" ~ 0.217" (5.00mm ~ 5.50mm)
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
ODU USA
Shell Size, MIL :
IP Rating :
IP50
Contact Finish Thickness - Mating :
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Shell Size - Insert :
2
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Termination Style :
Solder
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Mounting Feature :
Mounting Style :
CABLE
Connector Type :
Plug, Male Pins
Base Product Number :
S22F1C-P
Shell Size :
2
Features :
Backshell, Strain Relief
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Termination :
Solder Cup
Shell Material :
Brass
Shielding :
Unshielded
Number of Contacts :
11 Contact
Contact Material :
Brass
Package :
Bulk
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
RoHS :
Details
Number of Positions :
11
Orientation :
1
Current Rating :
7.5 A
Subcategory :
Circular Connectors
Primary Material :
Metal
Brand :
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Color :
Silver
Datasheets
S22F1C-P11MJG0-550S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 11 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
S22F1C-P11MJG0-550S Overview
S22F1C-P11MJG0-550S Features
ODU MINI-SNAP? F series
S22F1C-P11MJG0-550S Applications
There are a lot of ODU
S22F1C-P11MJG0-550S Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER