S22F1C-P11MJG0-450S
Mfr.Part #
S22F1C-P11MJG0-450S
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP STRAIGHT PLUG, SZ2
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Current Rating (Amps) :
7.5A
Subcategory :
Circular Connectors
ODU USA
Primary Material :
Metal
Base Product Number :
S22F1C-P
Features :
Backshell, Strain Relief
IP Rating :
IP50
Shielding :
Unshielded
Contact Material :
Brass
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Voltage Rating :
450V
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Number of Positions :
11
Contact Finish Thickness - Mating :
Current Rating :
7.5 A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Fastening Type :
Push-Pull
Cable Opening :
0.157" ~ 0.177" (4.00mm ~ 4.50mm)
Contact Gender :
Pin (Male)
Brand :
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder
Number of Contacts :
11 Contact
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size :
2
Package :
Bulk
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Color :
Silver
Mounting Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Orientation :
1
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Size, MIL :
Mounting Style :
CABLE
Shell Size - Insert :
2
Shell Material :
Brass
Termination :
Solder Cup
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Datasheets
S22F1C-P11MJG0-450S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 11 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
S22F1C-P11MJG0-450S Overview
S22F1C-P11MJG0-450S Features
ODU MINI-SNAP? F series
S22F1C-P11MJG0-450S Applications
There are a lot of ODU
S22F1C-P11MJG0-450S Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER