S222K69X7RR83K7R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S222K69X7RR83K7R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 3KV X7R RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
4mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric :
X7R
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Termination :
Radial
Composition :
Ceramic
Lead Pitch :
7.5mm
Package / Case :
Radial, Disc
Mount :
Through Hole
Capacitance :
2200pF
Temperature Coefficient :
X7R
Series :
S
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
800 µm
Datasheets
S222K69X7RR83K7R
Vishay S222K69X7RR83K7R
S 2200pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% X7R -55°C~125°C Through Hole Radial, Disc
S222K69X7RR83K7R Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 7.5mm.