S222K59Y5PR63K7R
Mfr.Part #
S222K59Y5PR63K7R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 3KV Y5P RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Width :
4mm
Height Seated (Max) :
0.780 19.80mm
Temperature Characteristics Code :
Y5P
Lead Pitch :
7.493mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead/Base Style :
Kinked
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mount :
Through Hole
Size Code :
Published :
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
2200pF
Mounting Type :
Through Hole
Series :
S
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3000V
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial, Disc
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
15mm
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
Y5P B
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Dielectric :
Y5P
Size / Dimension :
0.591Dia 15.00mm
Terminal Pitch :
7.5mm
Multilayer :
No
Voltage - Rated :
3000V 3kV
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Radial
Operating Temperature :
-30°C~125°C
Datasheets
S222K59Y5PR63K7R
Vishay S222K59Y5PR63K7R
S 2200pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.591Dia 15.00mm -30°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc