S21MCC-P08MFG0-52CS
Mfr.Part #
S21MCC-P08MFG0-52CS
Number of Contacts :
8 Contact
Push-Pull, Detent Lock
Package :
Bulk
Number of Positions :
8
Voltage Rating :
10V
Current Rating :
7.5 A
Wire Gauge :
22 AWG
Current Rating (Amps) :
7.5A
Cable Opening :
0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)
Operating Temperature :
-50°C ~ 120°C
IP50
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 8 Positions Solder Cup Gold Chrome C Push-Pull, Detent Lock
S21MCC-P08MFG0-52CS Overview
S21MCC-P08MFG0-52CS Features
ODU MEDI-SNAP? series
S21MCC-P08MFG0-52CS Applications
There are a lot of ODU
S21MCC-P08MFG0-52CS Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER