S21MCC-P08MFG0-39CS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S21MCC-P08MFG0-39CS
Manufacturer
ODU
Description
ODU MEDI-SNAP METAL, STRAIGHT PL
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Package :
Bulk
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Subcategory :
Circular Connectors
Features :
Backshell, Strain Relief
Termination :
Solder Cup
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Contact Plating :
Gold
Product :
Connectors
Series :
ODU MEDI-SNAP?
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Operating Temperature :
-50°C ~ 120°C
Current Rating (Amps) :
7.5A
Cable Opening :
0.106" ~ 0.154" (2.70mm ~ 3.90mm)
Shell Finish :
Chrome
Primary Material :
Metal
Brand :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating :
7.5 A
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
ODU USA
Shell Size :
1
IP Rating :
IP50
Tradename :
ODU MEDI-SNAP
Mounting Feature :
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Gender :
Pin (Male)
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
8
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Shell Size - Insert :
1
Contact Material :
Brass
Number of Contacts :
8 Contact
Contact Finish Thickness - Mating :
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Mounting Style :
CABLE
Base Product Number :
S21MCC-P
RoHS :
Details
Shell Material :
Brass
Shell Size, MIL :
Termination Style :
Solder
Wire Gauge :
22 AWG
Voltage Rating :
10V
Orientation :
C
Color :
Silver
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 8 Positions Solder Cup Gold Chrome C Push-Pull, Detent Lock
S21MCC-P08MFG0-39CS Overview
S21MCC-P08MFG0-39CS Features
ODU MEDI-SNAP? series
S21MCC-P08MFG0-39CS Applications
There are a lot of ODU
S21MCC-P08MFG0-39CS Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER