S21M0C-P03MPH9-52CS
Mfr.Part #
S21M0C-P03MPH9-52CS
Description
ODU MEDI-SNAP METAL, STRAIGHT PL
1
Current Rating :
12 A
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Brand :
UL94 V-0
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Wire Gauge :
20 AWG
Subcategory :
Circular Connectors
Current Rating (Amps) :
12A
RoHS :
Details
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Shell Size, MIL :
Tradename :
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Number of Contacts :
3 Contact
Product :
Connectors
Operating Temperature :
-50°C ~ 120°C
Base Product Number :
S21M0C-P
Number of Positions :
3
Contact Plating :
Primary Material :
Metal
Mounting Feature :
ODU USA
Cable Opening :
0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)
Voltage Rating :
48V
Color :
Silver
Shell Finish :
Chrome
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Termination Style :
Solder
ODU S21M0C-P03MPH9-52CS
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 3 Positions Solder Cup Gold Chrome 0 Push-Pull, Detent Lock
S21M0C-P03MPH9-52CS Overview
S21M0C-P03MPH9-52CS Features
ODU MEDI-SNAP? series
S21M0C-P03MPH9-52CS Applications
There are a lot of ODU
S21M0C-P03MPH9-52CS Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER