S21M0C-P03MPH9-39CS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S21M0C-P03MPH9-39CS
Manufacturer
ODU
Description
ODU MEDI-SNAP METAL, STRAIGHT PL
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Product :
Connectors
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Wire Gauge :
20 AWG
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
3
Voltage Rating :
48V
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Termination :
Solder Cup
Mounting Feature :
Shell Size - Insert :
1
Current Rating (Amps) :
12A
Package :
Bulk
Contact Material :
Brass
RoHS :
Details
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Primary Material :
Metal
Operating Temperature :
-50°C ~ 120°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Brass
Tradename :
ODU MEDI-SNAP
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Shell Finish :
Chrome
Features :
Backshell, Strain Relief
Base Product Number :
S21M0C-P
Contact Finish Thickness - Mating :
Number of Contacts :
3 Contact
ODU USA
Mounting Style :
CABLE
Orientation :
Color :
Silver
Shell Size, MIL :
Series :
ODU MEDI-SNAP?
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Size :
1
Shielding :
Unshielded
IP Rating :
IP50
Product Status :
Active
Contact Gender :
Pin (Male)
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating :
12 A
Cable Opening :
0.106" ~ 0.154" (2.70mm ~ 3.90mm)
Termination Style :
Solder
Brand :
ODU S21M0C-P03MPH9-39CS
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 3 Positions Solder Cup Gold Chrome 0 Push-Pull, Detent Lock
S21M0C-P03MPH9-39CS Overview
S21M0C-P03MPH9-39CS Features
ODU MEDI-SNAP? series
S21M0C-P03MPH9-39CS Applications
There are a lot of ODU
S21M0C-P03MPH9-39CS Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER