S20KAC-P03MJG0-300S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S20KAC-P03MJG0-300S
Manufacturer
ODU
Description
CONN PLUG MALE 3P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Brass
Shielding :
Shielded
Feature :
Backshell, Strain Relief
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Termination :
Solder Cup
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
A
Number of Positions :
3
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Chrome over Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening :
0.098 ~ 0.118 (2.50mm ~ 3.00mm)
Fastening Type :
Push-Pull
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
5 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
ODU MINI-SNAP® K
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Shell Size - Insert :
ODU S20KAC-P03MJG0-300S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 3 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk A Push-Pull
S20KAC-P03MJG0-300S Overview
S20KAC-P03MJG0-300S Features
ODU MINI-SNAP® K series
S20KAC-P03MJG0-300S Applications
There are a lot of ODU
S20KAC-P03MJG0-300S Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER