S20K0C-P04MFG0-350S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S20K0C-P04MFG0-350S
Manufacturer
ODU
Description
CONN PLUG MALE 4P GOLD SLDR CUP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Feature :
Backshell, Strain Relief
Packaging :
Bulk
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Factory Lead Time :
5 Weeks
Fastening Type :
Push-Pull
Series :
ODU MINI-SNAP® K
Termination :
Solder Cup
Shell Material :
Brass
Shell Size - Insert :
0
Connector Type :
Plug, Male Pins
Cable Opening :
0.118 ~ 0.138 (3.00mm ~ 3.50mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Silver
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Number of Positions :
4
ODU S20K0C-P04MFG0-350S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk Push-Pull
S20K0C-P04MFG0-350S Overview
S20K0C-P04MFG0-350S Features
ODU MINI-SNAP® K series
S20K0C-P04MFG0-350S Applications
There are a lot of ODU
S20K0C-P04MFG0-350S Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER