S20F1C-P09MCC0-450S
Mfr.Part #
S20F1C-P09MCC0-450S
Manufacturer
ODU
Description
CONN PLUG MALE 9P GOLD SLDR CUP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder Cup
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shell Size - Insert :
0
Cable Opening :
0.157 ~ 0.177 (4.00mm ~ 4.50mm)
Series :
ODU MINI-SNAP® F
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Number of Positions :
9
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
1
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Brass
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shielding :
Shielded
Feature :
Backshell, Strain Relief
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Fastening Type :
Push-Pull
ODU S20F1C-P09MCC0-450S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 9 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk 1 Push-Pull
S20F1C-P09MCC0-450S Overview
S20F1C-P09MCC0-450S Features
ODU MINI-SNAP® F series
S20F1C-P09MCC0-450S Applications
There are a lot of ODU
S20F1C-P09MCC0-450S Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER