S2008FS22
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S2008FS22
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-202 Short Tab
Datasheet
Download
Description
SCR 200V 8A TO202
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
Mount :
Through Hole
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
83A 100A
SCR Type :
Sensitive Gate
Mounting Type :
Through Hole
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
200μA
Qualification Status :
Not Qualified
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Position :
Single
Package / Case :
TO-202 Short Tab
Packaging :
Bulk
Number of Elements :
1
Hold Current :
6mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Rated DC :
200V
RMS Current (Irms) :
8A
Published :
Current - Off State (Max) :
5μA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
800mV
Current - Hold (Ih) (Max) :
6mA
Lead Free :
Lead Free
RMS On-state Current-Max :
8A
Pin Count :
3
Case Connection :
ANODE
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~110°C
Voltage - Off State :
200V
HTS Code :
Current Rating :
5.1A
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Number of Terminations :
3
Terminal Finish :
MATTE TIN
Trigger Device Type :
SCR
Configuration :
Single
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.6V