S2008DS3RP
Mfr.Part #
S2008DS3RP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
SCR 200V 8A TO252
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
Published :
Current - Off State (Max) :
5μA
SCR Type :
Sensitive Gate
RMS Current (Irms) :
8A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
83A 100A
Operating Temperature :
-40°C~110°C
Current - Hold (Ih) (Max) :
8mA
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Mounting Type :
Surface Mount
Current - On State (It (AV)) (Max) :
5.1A
Current Rating :
5.1A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-40°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
500μA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
800mV
Max Operating Temperature :
110°C
Mount :
Surface Mount
Voltage - Off State :
200V
Hold Current :
8mA
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
8A
Supplier Device Package :
TO-252, (D-Pak)
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.6V
Voltage - Rated DC :
200V
Datasheets
S2008DS3RP
Littelfuse S2008DS3RP
Sensitive Gate -40°C~110°C 1.6V-On State (Vtm) (Max) 5μA-Current - Off State (Max) Tape & Reel (TR) TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
S2008DS3RP Overview
Current RMS is the average strength of the current without regard to its direction, and the current's RMS current (Irms) is 8A.Electrical, electromagnetic, and electronic devices require a holding current (hypostatic) to remain in the 'ON' state, and the current may be 8mA.
S2008DS3RP Features
its RMS current (Irms) is 8A
its current can be 8mA