S2006FS31
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S2006FS31
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-202 Long Tab
Datasheet
Download
Description
SCR 200V 6A TO202
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
Voltage - Rated DC :
200V
Trigger Device Type :
SCR
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
Lead Free :
Lead Free
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
500μA
Leakage Current (Max) :
0.1mA
Current - Hold (Ih) (Max) :
8mA
Mount :
Through Hole
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.6V
Current - Off State (Max) :
5μA
Configuration :
Single
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Hold Current :
8mA
Number of Elements :
1
RMS On-state Current-Max :
6A
Operating Temperature :
-40°C~110°C
SCR Type :
Sensitive Gate
RMS Current (Irms) :
6A
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
3
Pin Count :
3
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Holding Current-Max :
6mA
Voltage - Off State :
200V
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
5V/us
Packaging :
Bulk
Circuit Commutated Turn-off Time-Nom :
45 μs
Qualification Status :
Not Qualified
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Additional Feature :
High Reliability
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
83A 100A
Current Rating :
3.8A
Terminal Position :
Single
Package / Case :
TO-202 Long Tab
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
800mV
Terminal Finish :
MATTE TIN
Case Connection :
ANODE
ECCN Code :
EAR99
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
100 A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Datasheets
S2006FS31
Littelfuse S2006FS31
SCR Sensitive Gate -40°C~110°C 1.6V-On State (Vtm) (Max) 5μA-Current - Off State (Max) 3-Termination Bulk TO-202 Long Tab Through Hole
S2006FS31 Overview
Rather than emphasizing the current's direction, the RMS current (Irms) describes its average strength.A normal operation of the device requires the RMS on-state current to remain below 6A.An electric, electromagnetic, and electronic device holds a current (hypostatic) while in the 'ON' state and can have a current of 8mA.In insulating conductors, leakage current is an indicator of effectiveness, and its maximal leakage current can be 0.1mA.
S2006FS31 Features
its RMS current (Irms) is 6A
its current can be 8mA
its maximal leakage current can be 0.1mA