S1DXMA2C10MAC120V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S1DXMA2C10MAC120V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
120
Datasheet
Download
Description
RELAY TIME DELAY 10MIN 7A 250V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Time Delay Relays
Mount :
Panel, Plug-In, Socket
Voltage - Supply :
100V~120VAC
Timing Initiate Method :
Input Voltage
Factory Lead Time :
12 Weeks
Width :
57.9mm
Published :
Max Operating Temperature :
50°C
Coil Voltage (AC) :
120V
Package / Case :
120
Number of Pins :
8
Length :
28.5mm
Contact Rating @ Voltage :
7A @ 250VAC
Mounting Type :
Socketable
Contact Material :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
S1DXM
Timing Adjustment Method :
Hand Dial
Operating Supply Voltage :
120V
Number of Contacts :
2
Function :
On-Delay
Relay Type :
Mechanical Relay
Min Operating Temperature :
-10°C
Termination Style :
Plug In
Circuit :
DPDT (2 Form C)
Throw Configuration :
DPDT
Delay Time :
0.05 Sec ~ 10 Min
Depth :
22.1mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Current Rating :
7A