S1DXM-A2C10M-DC24V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S1DXM-A2C10M-DC24V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY TIME DELAY 10MIN 7A 250V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Time Delay Relays
Termination Style :
Plug In
Timing Initiate Method :
Input Voltage
Circuit :
DPDT (2 Form C)
Delay Time :
0.05 Sec ~ 10 Min
Series :
S1DXM
Function :
On-Delay
Coil Resistance :
600Ohm
Mounting Type :
Socketable
Factory Lead Time :
12 Weeks
Timing Adjustment Method :
Hand Dial
Voltage - Supply :
24VDC
Mount :
Plug-In, Socket
RoHS Status :
RoHS Compliant
Throw Configuration :
DPDT
Contact Rating @ Voltage :
7A @ 250VAC
Min Operating Temperature :
-10°C
Number of Pins :
8
Relay Type :
Mechanical Relay
Coil Current :
40mA
Max Operating Temperature :
50°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Coil Voltage (DC) :
24V