S1CL0C-P02MCC0-3500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S1CL0C-P02MCC0-3500
Manufacturer
ODU
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Packaging :
Bulk
Color :
Silver
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Termination :
Solder Cup
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Cable Opening :
0.118 ~ 0.138 (3.00mm ~ 3.50mm)
Feature :
Backshell
Orientation :
0
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size - Insert :
C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
ODU MINI-SNAP® L
Shell Material :
Brass
Number of Positions :
2
Fastening Type :
Push-Pull
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Factory Lead Time :
5 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Chrome over Nickel
ODU S1CL0C-P02MCC0-3500
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk 0 Push-Pull
S1CL0C-P02MCC0-3500 Overview
S1CL0C-P02MCC0-3500 Features
ODU MINI-SNAP® L series
S1CL0C-P02MCC0-3500 Applications
There are a lot of ODU
S1CL0C-P02MCC0-3500 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER