S1AYAR-P19XCD0-0000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S1AYAR-P19XCD0-0000
Manufacturer
ODU
Description
ODU AMC PLUG, SZ 1.5, 19P, SLD,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Voltage Rating :
275V
Tradename :
ODU AMC
Base Product Number :
S1AYAR-P
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Number of Positions :
19
Product Status :
Active
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Series :
ODU AMC?
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Gender :
Pin (Male)
Shell Material :
Aluminum
Primary Material :
Metal
Shielding :
Shielded
ODU USA
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature :
Shell Size - Insert :
1.5
RoHS :
Details
Brand :
Contact Finish - Mating :
Gold
Package :
Bulk
Current Rating :
5 A
Applications :
Industrial, Medical, Military
Shell Finish :
Ruthenium over Electroless Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
A
Fastening Type :
Push-Pull
Subcategory :
Circular Connectors
Features :
Backshell
Termination :
Solder Cup
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Ruthenium over Electroless Nickel
Number of Contacts :
19 Contact
Shell Size :
1.5
Mounting Style :
CABLE
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Cable Opening :
0.315" (8.00mm)
Termination Style :
Solder
Shell Size, MIL :
Current Rating (Amps) :
5A
Operating Temperature :
-51°C ~ 125°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Ingress Protection :
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
IP Rating :
IP6K8, IP6K9K
Datasheets
S1AYAR-P19XCD0-0000
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Solder Cup Gold Ruthenium over Electroless Nickel A Push-Pull
S1AYAR-P19XCD0-0000 Overview
S1AYAR-P19XCD0-0000 Features
ODU AMC? series
S1AYAR-P19XCD0-0000 Applications
There are a lot of ODU
S1AYAR-P19XCD0-0000 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER