S1AF1C-P10MFG0-3000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S1AF1C-P10MFG0-3000
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP STRAIGHT PLUG, SZ1
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
10
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Mounting Feature :
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Features :
Backshell
Contact Finish - Mating :
Gold
Voltage Rating :
300V
Contact Finish Thickness - Mating :
ODU USA
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Gender :
Pin (Male)
Shell Size, MIL :
Shielding :
Unshielded
Shell Size - Insert :
1.5
Shell Size :
1.5
IP Rating :
IP50
Termination :
Solder Cup
Termination Style :
Solder
Number of Contacts :
10 Contact
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Current Rating :
7.5 A
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Product Status :
Active
Orientation :
1
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Brand :
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Cable Opening :
0.098" ~ 0.118" (2.50mm ~ 3.00mm)
Package :
Bulk
Primary Material :
Metal
Contact Material :
Brass
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Current Rating (Amps) :
7.5A
Base Product Number :
S1AF1C-P
Mounting Style :
CABLE
Color :
Silver
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Subcategory :
Circular Connectors
Fastening Type :
Push-Pull
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Shell Material :
Brass
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Datasheets
S1AF1C-P10MFG0-3000
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
S1AF1C-P10MFG0-3000 Overview
S1AF1C-P10MFG0-3000 Features
ODU MINI-SNAP? F series
S1AF1C-P10MFG0-3000 Applications
There are a lot of ODU
S1AF1C-P10MFG0-3000 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER