S15F-H-500-Q
Mfr.Part #
S15F-H-500-Q
Manufacturer
Banner Engineering
Description
IN-LINE FILTER, 12-30VDC, QD
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Banner Engineering
Product Category :
Circular Connector Adapters
Orientation (Convert From) :
Keyed
For Use With :
Sensors
Mounting Feature :
Housing Color :
Black, Silver
Accessory Type :
In-Line Filter
Convert To (Adapter End) :
Male Pins
Thread Size :
M12
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Threaded
Current Rating :
500 mA
IP Rating :
IP65, IP67, IP68
Product Type :
Circular Metric Connectors
Features :
Coupling Nut
Convert From (Adapter End) :
Female Sockets
Housing Material :
Polyvinyl Chloride (PVC)
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Voltage Rating :
30VDC
Connector Style :
Standard
Package :
Box
Housing Finish :
Number of Positions (Convert From) :
4
Includes :
Shell Size - Insert (Convert To) :
M12
Series :
S15F
Ingress Protection :
IP65/IP67/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Material Flammability Rating :
Termination Style :
Quick Disconnect
Shell Size - Insert (Convert From) :
Number of Contacts :
4 Contact, 4 Contact
Orientation (Convert To) :
Keyed
Shielding :
Unshielded
Number of Positions (Convert To) :
4
Current Rating (Amps) :
4A