S152Z33Y5VR63K7R
Mfr.Part #
S152Z33Y5VR63K7R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 3KV Y5V RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
Y5V
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Termination :
Radial
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
No
Tolerance :
-20% +80%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
4mm
JESD-609 Code :
e3
Published :
Radiation Hardening :
No
Length :
8.5mm
Package / Case :
Radial, Disc
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3000V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Pitch :
7.5mm
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
Y5V F
Operating Temperature :
-30°C~125°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Bulk
Series :
S
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.335Dia 8.50mm
Size Code :
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Lead Pitch :
7.493mm
Capacitance :
1500pF
Lead/Base Style :
Kinked
Datasheets
S152Z33Y5VR63K7R
Vishay S152Z33Y5VR63K7R
S 1500pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.335Dia 8.50mm -30°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc