S14L0C-P40MFD0-1100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S14L0C-P40MFD0-1100
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG,SZ4,SERL,40P,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Material Flammability Rating :
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Series :
ODU MINI-SNAP? L
Fastening Type :
Push-Pull
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Number of Contacts :
40 Contact
Contact Gender :
Pin (Male)
Mounting Style :
CABLE
Termination :
Solder Cup
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Voltage Rating :
333V
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Contact Finish Thickness - Mating :
Current Rating (Amps) :
6A
Mounting Feature :
Shell Size, MIL :
Primary Material :
Metal
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Connector Type :
Plug, Male Pins
ODU USA
Orientation :
Current Rating :
6 A
Shell Material :
Brass
Features :
Backshell
Contact Material :
Brass
IP Rating :
IP50
Termination Style :
Solder
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Shell Size :
4
Number of Positions :
40
Color :
Silver
Package :
Bulk
Cable Opening :
0.394" ~ 0.433" (10.00mm ~ 11.00mm)
Shielding :
Unshielded
Product Status :
Active
Brand :
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shell Size - Insert :
4
Base Product Number :
S14L0C-P
RoHS :
Details
Datasheets
S14L0C-P40MFD0-1100
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 40 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
S14L0C-P40MFD0-1100 Overview
S14L0C-P40MFD0-1100 Features
ODU MINI-SNAP? L series
S14L0C-P40MFD0-1100 Applications
There are a lot of ODU
S14L0C-P40MFD0-1100 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER