S13LAC-P22MFG0-1900
Mfr.Part #
S13LAC-P22MFG0-1900
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 1, SZ 3,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Color :
Silver
Base Product Number :
S13LAC-P
RoHS :
Details
Subcategory :
Circular Connectors
Contact Finish - Mating :
Gold
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Voltage Rating :
333V
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Product Status :
Active
Shell Size, MIL :
Shell Material :
Brass
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Current Rating :
7.5 A
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Material Flammability Rating :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Brand :
Features :
Backshell
Mounting Feature :
Cable Opening :
0.433" ~ 0.469" (11.00mm ~ 11.90mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
Contact Material :
Brass
Primary Material :
Metal
Number of Contacts :
22 Contact
ODU USA
Termination :
Solder Cup
Termination Style :
Solder
Package :
Bulk
Series :
ODU MINI-SNAP? L
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Shielding :
Unshielded
Shell Size - Insert :
3
IP Rating :
IP50
Mounting Style :
CABLE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size :
3
Contact Gender :
Pin (Male)
Number of Positions :
22
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Fastening Type :
Push-Pull
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Current Rating (Amps) :
7.5A
Orientation :
A
Datasheets
S13LAC-P22MFG0-1900
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 22 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel A Push-Pull
S13LAC-P22MFG0-1900 Overview
S13LAC-P22MFG0-1900 Features
ODU MINI-SNAP? L series
S13LAC-P22MFG0-1900 Applications
There are a lot of ODU
S13LAC-P22MFG0-1900 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER