S13L0C-P30MFG0-6200
Mfr.Part #
S13L0C-P30MFG0-6200
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP STRAIGHT PLUG, SZ3
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Brass
Number of Positions :
30
Shell Size - Insert :
3
Brand :
Orientation :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
Mounting Style :
CABLE
Package :
Bulk
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Product Status :
Active
Voltage Rating :
300V
Mounting Feature :
Material Flammability Rating :
Termination Style :
Solder
Series :
ODU MINI-SNAP? L
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Contacts :
30 Contact
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Size, MIL :
Features :
Backshell
Cable Opening :
0.197" ~ 0.244" (5.00mm ~ 6.20mm)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Color :
Silver
Current Rating :
7.5 A
Contact Material :
Brass
Primary Material :
Metal
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Fastening Type :
Push-Pull
Base Product Number :
S13L0C-P
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
IP Rating :
IP50
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shell Size :
3
Termination :
Solder Cup
Tradename :
ODU MINI-SNAP
ODU USA
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Shielding :
Unshielded
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Contact Gender :
Pin (Male)
Datasheets
S13L0C-P30MFG0-6200
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 30 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
S13L0C-P30MFG0-6200 Overview
S13L0C-P30MFG0-6200 Features
ODU MINI-SNAP? L series
S13L0C-P30MFG0-6200 Applications
There are a lot of ODU
S13L0C-P30MFG0-6200 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER