S13K0C-P04MTQ0-4000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S13K0C-P04MTQ0-4000
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP STRAIGHT PLUG, SZ3
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination Style :
Solder
Features :
Backshell
Shell Size, MIL :
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
ODU USA
Series :
ODU MINI-SNAP? K
Termination :
Solder Cup
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
Subcategory :
Circular Connectors
Package :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
Mounting Feature :
Shell Material :
Brass
Contact Gender :
Pin (Male)
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Number of Positions :
4
Fastening Type :
Push-Pull
Brand :
IP Rating :
IP68
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Shielding :
Shielded
Primary Material :
Metal
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size :
3
Base Product Number :
S13K0C-P
Mounting Style :
CABLE
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Current Rating :
18 A
Material Flammability Rating :
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Current Rating (Amps) :
18A
Color :
Silver
Voltage Rating :
550V
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Connector Type :
Plug, Male Pins
Product Status :
Active
Contact Material :
Brass
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Contacts :
4 Contact
Cable Opening :
0.138" ~ 0.157" (3.50mm ~ 4.00mm)
Shell Size - Insert :
3
Datasheets
S13K0C-P04MTQ0-4000
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
S13K0C-P04MTQ0-4000 Overview
S13K0C-P04MTQ0-4000 Features
ODU MINI-SNAP? K series
S13K0C-P04MTQ0-4000 Applications
There are a lot of ODU
S13K0C-P04MTQ0-4000 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER