S13F1C-P12MPH0-5000
Mfr.Part #
S13F1C-P12MPH0-5000
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 1, SZ 3,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Subcategory :
Circular Connectors
Current Rating :
12 A
Contact Finish Thickness - Mating :
Shell Size, MIL :
Brand :
Base Product Number :
S13F1C-P
Shielding :
Unshielded
Mounting Style :
CABLE
Package :
Bulk
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Voltage Rating :
450V
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Shell Size :
3
Shell Size - Insert :
3
ODU USA
Color :
Silver
Number of Positions :
12
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Shell Material :
Brass
Orientation :
1
Termination :
Solder Cup
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Number of Contacts :
12 Contact
Contact Gender :
Pin (Male)
IP Rating :
IP50
Primary Material :
Metal
Termination Style :
Solder
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Current Rating (Amps) :
12A
Contact Material :
Brass
Mounting Feature :
Features :
Backshell
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Cable Opening :
0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Fastening Type :
Push-Pull
Datasheets
S13F1C-P12MPH0-5000
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 12 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
S13F1C-P12MPH0-5000 Overview
S13F1C-P12MPH0-5000 Features
ODU MINI-SNAP? F series
S13F1C-P12MPH0-5000 Applications
There are a lot of ODU
S13F1C-P12MPH0-5000 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER