S12F1C-P03MSN0-5500
Mfr.Part #
S12F1C-P03MSN0-5500
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 1, SZ 2,
Current Rating :
16 A
Voltage Rating :
600V
Backshell
RoHS :
Details
Cable Opening :
0.197" ~ 0.217" (5.00mm ~ 5.50mm)
Number of Positions :
3
Current Rating (Amps) :
16A
Number of Contacts :
3 Contact
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Datasheets
S12F1C-P03MSN0-5500
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 3 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
S12F1C-P03MSN0-5500 Overview
S12F1C-P03MSN0-5500 Features
ODU MINI-SNAP? F series
S12F1C-P03MSN0-5500 Applications
There are a lot of ODU
S12F1C-P03MSN0-5500 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER