S12F1C-P03MSN0-3500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S12F1C-P03MSN0-3500
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP STRAIGHT PLUG, SZ2
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Brass
Current Rating :
16 A
Subcategory :
Circular Connectors
Termination Style :
Solder
Current Rating (Amps) :
16A
Fastening Type :
Push-Pull
Color :
Silver
Mounting Style :
CABLE
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shell Finish :
Chrome over Nickel
ODU USA
Voltage Rating :
600V
Contact Gender :
Pin (Male)
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Shell Size - Insert :
2
Features :
Backshell
Connector Type :
Plug, Male Pins
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Orientation :
1
Shell Size :
2
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Mounting Feature :
Product Status :
Active
Termination :
Solder Cup
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Package :
Bulk
Brand :
Shell Size, MIL :
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Contact Material :
Brass
IP Rating :
IP50
Cable Opening :
0.118" ~ 0.138" (3.00mm ~ 3.50mm)
Base Product Number :
S12F1C-P
Shielding :
Unshielded
Primary Material :
Metal
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
3
Number of Contacts :
3 Contact
Datasheets
S12F1C-P03MSN0-3500
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 3 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
S12F1C-P03MSN0-3500 Overview
S12F1C-P03MSN0-3500 Features
ODU MINI-SNAP? F series
S12F1C-P03MSN0-3500 Applications
There are a lot of ODU
S12F1C-P03MSN0-3500 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER