S1210R-121J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S1210R-121J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 120NH 1.062A 170 MOHM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.138Lx0.105W 3.51mmx2.66mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
2.57mm
DC Resistance (DCR) :
170mOhm Max
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Current Rating :
1.062A
Height Seated (Max) :
0.101 2.57mm
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e1
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Frequency - Self Resonant :
350MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
yes
Test Frequency :
25MHz
Material - Core :
Iron
Max DC Current :
1.062A
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Series :
S1210R
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mount :
Surface Mount
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Depth :
2.66mm
Q Factor :
40
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Number of Functions :
1
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Inductance :
120nH
Datasheets
S1210R-121J
API Delevan S1210R-121J
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD