S1210R-121F
Mfr.Part #
S1210R-121F
Description
FIXED IND 120NH 1.062A 170 MOHM
Fixed Inductors
Inductance Frequency - Test :
25MHz
Current Rating (Amps) :
1.062A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.101 2.57mm
Material - Core :
Iron
JESD-609 Code :
e1
Frequency - Self Resonant :
350MHz
Tolerance :
±1%
Rated Current-Max :
1.062A
Size / Dimension :
0.138Lx0.105W 3.51mmx2.66mm
Inductance :
120nH
Shielding :
Shielded
DC Resistance (DCR) :
170mOhm Max
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
Test Frequency :
25MHz
Series :
S1210R
Datasheets
S1210R-121F
API Delevan S1210R-121F
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD