S1210R-102H
Mfr.Part #
S1210R-102H
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 635MA 400 MOHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Shielding :
yes
Number of Functions :
1
Pbfree Code :
yes
Test Frequency :
7.9MHz
JESD-609 Code :
e1
Tolerance :
±3%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.138Lx0.105W 3.51mmx2.66mm
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
2.57mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Inductance :
1μH
Depth :
2.66mm
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.101 2.57mm
Termination :
SMD/SMT
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Material - Core :
Ferrite
Published :
Frequency - Self Resonant :
140MHz
DC Resistance (DCR) :
400mOhm Max
Series :
S1210R
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Radiation Hardening :
No
Q Factor :
40
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Max DC Current :
635mA
Q @ Freq :
40 @ 7.9MHz
Number of Terminations :
2
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Current Rating :
635mA
Datasheets
S1210R-102H
API Delevan S1210R-102H
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD