S1210-222J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S1210-222J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 470MA 730MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Shielding :
yes
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Series :
S1210
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Test Frequency :
7.9MHz
Q Factor :
40
Frequency - Self Resonant :
80MHz
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.101 2.57mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Height :
2.57mm
Material - Core :
Ferrite
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e0
Published :
DC Resistance (DCR) :
730mOhm Max
Radiation Hardening :
No
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
No
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.138Lx0.105W 3.51mmx2.66mm
Mount :
Surface Mount
Current Rating :
470mA
Tolerance :
±5%
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount
Packing Method :
TR
Q @ Freq :
40 @ 7.9MHz
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
2.66mm
Inductance :
2.2μH
Max DC Current :
470mA
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
S1210-222J
API Delevan S1210-222J
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD