S1210-183H
Mfr.Part #
S1210-183H
Description
FIXED IND 18UH 240MA 2.8 OHM SMD
Max DC Current :
240mA
DC Resistance (DCR) :
2.8Ohm Max
Depth :
2.66mm
Tolerance :
±3%
Size / Dimension :
0.138Lx0.105W 3.51mmx2.66mm
Height Seated (Max) :
0.101 2.57mm
Q @ Freq :
40 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant :
21MHz
Material - Core :
Ferrite
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance :
18μH
Test Frequency :
2.5MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
240mA
Height :
2.57mm
Datasheets
S1210-183H
API Delevan S1210-183H
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD