S11MH8-P14MCC0-3980
Mfr.Part #
S11MH8-P14MCC0-3980
Description
ODU MEDI-SNAP PLUG, STY 1, SZ 1,
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Polyetheretherketone (PEEK)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Features :
Backshell
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Shell Size, MIL :
Current Rating (Amps) :
4A
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Shell Size - Insert :
1
IP Rating :
IP50
Shielding :
Unshielded
Contact Material :
Brass
Orientation :
H
ODU USA
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size :
1
Tradename :
ODU MEDI-SNAP
Number of Positions :
14
Shell Finish :
Contact Finish Thickness - Mating :
Number of Contacts :
14 Contact
Subcategory :
Circular Connectors
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder
RoHS :
Details
Current Rating :
4 A
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Cable Opening :
0.106" ~ 0.154" (2.70mm ~ 3.90mm)
Mounting Feature :
Base Product Number :
S11MH8-P
Contact Gender :
Pin (Male)
Color :
Black
Package :
Bulk
Brand :
Voltage Rating :
25V
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Style :
CABLE
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Operating Temperature :
-50°C ~ 120°C
Series :
ODU MEDI-SNAP?
Fastening Type :
Push-Pull
Primary Material :
Plastic
Datasheets
S11MH8-P14MCC0-3980
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 14 Positions Solder Cup Gold - H Push-Pull
S11MH8-P14MCC0-3980 Overview
S11MH8-P14MCC0-3980 Features
ODU MEDI-SNAP? series
S11MH8-P14MCC0-3980 Applications
There are a lot of ODU
S11MH8-P14MCC0-3980 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER