S11MCC-P07MFG0-52C0
Mfr.Part #
S11MCC-P07MFG0-52C0
Description
ODU MEDI-SNAP METAL, STRAIGHT PL
Number of Positions :
7
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Current Rating (Amps) :
7.5A
Brand :
Operating Temperature :
-50°C ~ 120°C
Contact Plating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
Shell Size :
1
Primary Material :
Metal
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Termination :
Solder Cup
Tradename :
C
Current Rating :
7.5 A
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS :
Details
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
1
Mounting Feature :
Base Product Number :
S11MCC-P
Shell Material :
Brass
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Features :
Cable Opening :
0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)
Product Status :
Active
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Contacts :
7 Contact
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage Rating :
33V
Contact Gender :
Pin (Male)
Product :
Connectors
Subcategory :
Circular Connectors
Termination Style :
Solder
Wire Gauge :
22 AWG
Color :
Silver
ODU USA
IP Rating :
IP50
Mounting Style :
CABLE
Free Hanging (In-Line)
Package :
Bulk
Shell Finish :
Chrome
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Shell Size, MIL :
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Chrome C Push-Pull, Detent Lock
S11MCC-P07MFG0-52C0 Overview
S11MCC-P07MFG0-52C0 Features
ODU MEDI-SNAP? series
S11MCC-P07MFG0-52C0 Applications
There are a lot of ODU
S11MCC-P07MFG0-52C0 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER