S11MC7-P14MCC0-3970
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S11MC7-P14MCC0-3970
Manufacturer
ODU
Description
CONN PLUG MALE 14P GOLD SLDR CUP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Push-Pull
Orientation :
C
Termination :
Solder Cup
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
Brass
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Number of Positions :
14
Feature :
Backshell
Shielding :
Unshielded
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-50°C~120°C
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Cable Opening :
0.106 ~ 0.154 (2.70mm ~ 3.90mm)
Series :
ODU MEDI-SNAP®
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Gray
Factory Lead Time :
3 Weeks
Packaging :
Bulk
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Shell Size - Insert :
1
ODU S11MC7-P14MCC0-3970
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 14 Positions Solder Cup Gold Bulk C Push-Pull
S11MC7-P14MCC0-3970 Overview
S11MC7-P14MCC0-3970 Features
ODU MEDI-SNAP® series
S11MC7-P14MCC0-3970 Applications
There are a lot of ODU
S11MC7-P14MCC0-3970 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER