S11MAC-P10MCC0-6580
Mfr.Part #
S11MAC-P10MCC0-6580
Chrome
ODU USA
Series :
ODU MEDI-SNAP?
Operating Temperature :
-50°C ~ 120°C
Cable Opening :
0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
RoHS :
Details
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Wire Gauge :
28 AWG
Contact Finish Thickness - Mating :
Contact Plating :
Gold
Mounting Feature :
Package :
Bulk
Current Rating (Amps) :
4A
Subcategory :
Circular Connectors
Tradename :
ODU MEDI-SNAP
Black, Silver
Current Rating :
4 A
Voltage Rating :
25V
Brand :
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
IP50 - Dust Protected
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Number of Contacts :
10 Contact
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome A Push-Pull, Detent Lock
S11MAC-P10MCC0-6580 Overview
S11MAC-P10MCC0-6580 Features
ODU MEDI-SNAP? series
S11MAC-P10MCC0-6580 Applications
There are a lot of ODU
S11MAC-P10MCC0-6580 Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER