S11MAC-P10MCC0-3980
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S11MAC-P10MCC0-3980
Manufacturer
ODU
Description
ODU MEDI-SNAP METAL, STRAIGHT PL
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Primary Material :
Metal
Number of Positions :
10
IP Rating :
IP50
Mounting Feature :
Shell Material :
Brass
Voltage Rating :
25V
Shielding :
Unshielded
Shell Size - Insert :
1
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Cable Opening :
0.106" ~ 0.154" (2.70mm ~ 3.90mm)
Series :
Medi-Snap
Shell Finish :
Chrome
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Contact Finish Thickness - Mating :
Mounting Style :
CABLE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Contacts :
10 Contact
Shell Size, MIL :
Orientation :
A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size :
1
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Color :
Black, Silver
Features :
Backshell
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Product :
Connectors
Current Rating (Amps) :
4A
Operating Temperature :
-50°C ~ 120°C
Product Status :
Active
Termination :
Solder Cup
Contact Material :
Brass
Termination Style :
Solder
Base Product Number :
S11MAC-P
Contact Gender :
Pin (Male)
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome A Push-Pull, Detent Lock
S11MAC-P10MCC0-3980 Overview
S11MAC-P10MCC0-3980 Features
Medi-Snap series
S11MAC-P10MCC0-3980 Applications
There are a lot of ODU
S11MAC-P10MCC0-3980 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER