S11MAC-P03MPH9-39C0
Mfr.Part #
S11MAC-P03MPH9-39C0
Description
ODU MEDI-SNAP METAL, STRAIGHT PL
Number of Positions :
3
Color :
Silver
Product Status :
Active
Orientation :
A
Contact Finish Thickness - Mating :
Shell Size - Insert :
1
IP Rating :
IP50
Termination Style :
Solder
Number of Contacts :
3 Contact
Cable Opening :
0.106" ~ 0.154" (2.70mm ~ 3.90mm)
Base Product Number :
S11MAC-P
Brand :
Mounting Feature :
Tradename :
ODU MEDI-SNAP
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Operating Temperature :
-50°C ~ 120°C
Current Rating (Amps) :
12A
Shell Size :
1
ODU USA
Subcategory :
Circular Connectors
Contact Plating :
ODU MEDI-SNAP?
Current Rating :
12 A
Shell Finish :
Chrome
Mounting Style :
CABLE
Product :
Connectors
Wire Gauge :
20 AWG
Shell Size, MIL :
Voltage Rating :
48V
Primary Material :
Metal
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Plug, Male Pins
Package :
Bulk
Shielding :
Unshielded
RoHS :
Details
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Contact Material :
Brass
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material :
Brass
Features :
Backshell
Contact Gender :
Pin (Male)
ODU S11MAC-P03MPH9-39C0
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 3 Positions Solder Cup Gold Chrome A Push-Pull, Detent Lock
S11MAC-P03MPH9-39C0 Overview
S11MAC-P03MPH9-39C0 Features
ODU MEDI-SNAP? series
S11MAC-P03MPH9-39C0 Applications
There are a lot of ODU
S11MAC-P03MPH9-39C0 Circular Connectors applications.
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER